ZAPSANÝ SPOLEK

Náš postoj k problematice rušení drah:
  • Hájíme veřejný zájem ve věci drah. Jsme silně znepokojeni narůstající mediální aktivitou, která má ve veřejnosti vzbudit pocit, že rušení regionálních drah je v podstatě hotová záležitost.
  • Domníváme se, že žijeme v právním státě, který garantuje všem občanům rovná práva v jejich přístupu ke spravedlnosti. Vyvíjíme činnost plně v souladu se svými stanovami, považuje se tedy za účastníka aktivně legitimovaného ve všech správních řízeních, týkajících se rušení regionálních drah a to už v řízení před Drážním úřadem, jakožto prvoinstančním správním orgánem.
  • Jsme přesvědčeni, že pokud není konkrétní správní řízení pravomocně ukončeno, nelze hovořit o tom, že ta která konkrétní dráha byla zrušena.
  • Zrušení dráhy je fakticky nevratný proces; po tomto administrativním kroku již není možné předpokládat znovuobnovení provozu, protože při nezbytné rekolaudaci jsou vyžadovány nákladné úpravy dle dnešních norem; citelně se ukazuje potřeba změny právní úpravy, která by umožnila definovat zvláštní kategorii dráhy bez jejího zrušení.
  • Velmi znepokojivým se nám také jeví stav, kdy SŽDC sice hovoří o finanční náročnosti provozu, ale pro všechna správní řízení dodala pouze technický popis trati bez jakýchkoli ekonomických charakteristik.
Uspěli jsme:
  • Rozkladová komise ministra dopravy akceptovala naše argumenty ve věci dráhy Bruntál - Malá Morávka. Rušit se nebude.
  • SŽDC, s.o. už dále nemohla čelit soustavnému tlaku dopravců a občanské společnosti a vzala zpět všechny návrhy na zahálení správního řízení o zrušení dráhy. Je to z podstatné části i naší zásluhou.
Inspiruje nás: