Vlakové nádraží v Havířově: karta se obrací

25.08.2013 20:00

Téměř sto občanů Havířova dnes přivítalo před zdejším vlakovým nádražím ministra dopravy Zdeňka Žáka. Ten právě přijížděl z jednání s primátorem města Zdeňkem Osmanczykem (ČSSD). „Pan primátor mi sdělil, že při jednání s městem České dráhy preferovaly demolici současného nádraží a výstavbu nového terminálu. Město neprosazuje demolici nádraží, ale chce vyřešit již několik let trvající problém stavu budovy a jejího okolí,“ řekl ministr Žák, jehož slova přerušil potlesk.
Ministr dopravy Zdeněk Žák se již před svým příjezdem do Havířova netajil přesvědčením, že stávající budovu vlakového nádraží postavenou v bruselském stylu je nutné zachovat. Dnešní setkání příznivců zachování nádražní budovy přijela podpořit i známá investigativní žurnalistka Jana Lorencová: „Toto nádraží je nutné zachovat ze třech důvodů. Z důvodu architektonického, ekonomického i občanského. Toto nádraží k Havířovu patří,“ řekla Lorencová.

„Pojďme nádraží uklidit“, vyzval ministr přítomné.

Ministr dopravy Zdeněk Žák na závěr setkání řekl: „O zvelebení prostředí můžeme dlouhosáhle mluvit, ale jsem příznivcem konkrétních činů. Chopme se košťat a hader a pojďme nádraží uklidit.“ Více jak dvě desítky účastníků vzali mopy, smetáky, hadry a kýble a začali umývat skleněnou fasádu. Další se chopili strunových sekaček a začali sekat vzrostlou trávu, která vyrostla hned vedle vchodu do
nádraží.
Dalších osm občanů začalo sázet podzimní astry a afrikány. Aby byly rostliny úhledně nasázené, ministr je dokonce sám odkrokoval. Jako první vzal do ruky motyčku a začal květiny vysazovat. Po hodině práce se všichni účastníci přesunuli do nádražní restaurace, aby doplnili v horkém dni tekutiny.
„Vyjádřená podpora i osobní přítomnost pana ministra je v našem boji za záchranu zdejšího nádraží klíčová. Ochota města jednat o zachování nádraží je v celé kauze obrovským posunem. Nyní je důležitý, aby České dráhy přehodnotily svůj postoj k nádraží a všechny strany začali jednat o variantě, která bude počítat s jeho zachováním a následnou rekonstrukcí,“ řekla architektka Lucie Chytilová, předsedkyně sdružení Důl architektury.

• text: TZ občanského sdružení Důl architektury, o.s.
  • fotky z akce (c) ing. Pavel Prchal