Hodonínsko má novou cyklostezku Mutěnku

14.05.2012 04:30

Čtrnáct kilometrů asfaltové stezky si mohou užívat cyklisté a bruslaři na trase Kyjov, Svatobořice, Dubňany a Mutěnice.

Kyjovsko – Jestli platí, že s deštěm prší štěstí, tak bude mít nová čtrnáctikilometrová cyklostezka na zrušené železniční trati z Kyjova do Mutěnic u cyklistů úspěch. Při jejímsobotním slavnostním otevření se totiž pořádně rozpršelo. Starostové Kyjova, Svatobořic–Mistří na, Dubňan a Mutěnic, které založily Dobrovolný svazek obcí Mutěnka, aby společně stezku vybudovaly, už ale předtím zaznamenali řadu kladných ohlasů.

"Kyjovští tento počin kvitují a říkají, že je skoro tak dobrý, jakoby měl Kyjov krytý bazén," použil přirovnání obyvatel Kyjova k jejich velkému snu starosta města František Lukl. Nyní se podle Lukla otevírá cyklistům a inline bruslařům další možnost, jak relaxovat. Kyjov totiž kromě cyklostezky do Ratíškovic žádnou jinou nemá. A nové možnosti se, jak Lukl řekl, otvírají i vinařům. "Rychle se rozkřiklo, že vznikla kvalitní cyklostezka. Jeden z vinařů spočítal, že po ní za hodinu projelo asi tři sta cyklistů," upozornil Lukl.

Podle předsedy Dobrovolného svazku obcí Mutěnka a starosty Mutěnic Dušana Horáka je už nyní na majitelích vinařství, penzionů i okolních pozemků, jak dokáží cyklostezky využít. Myslí si také, že přeměna železnice na kvalitní cyklostezku bylo jediné smysluplné využití trati, která byla zrušená, protože její provoz byl neekonomický. "Za druhé to podpoří cykloturistiku na Hodonínsku a věřím tomu, že cyklostezka přiláká lidi i z jiných části republiky a penziony i vinařství ze všech čtyř obcí na trase z toho budou profitovat," domnívá se.
I když byl zprvu smutný ze zrušení lokální trati zvané Mutěnka, je teď i starosta Dubňan František Tříska přesvědčený, že je nová cyklostezka bude hodně využívaná. "V Dubňanech ji využijí i majitelé vinohradů v lokalitě Pod Dubňanskú horú. Brzy poznají, že je lepší jet po ní než po zdevastované krajské silnici," upozornil. Někteří starostové odhadují, že trať využijí i lidé na cestách do práce či do škol.
Vybudování cyklostezky stálo podle Horáka devatenáct milionů korun, přičemž pětasedmdesát procent z toho přispěl Státní fond dopravní infrastruktury a o zbytek se podělily obce svazku. V první fázi stavby se odstranily koleje, v druhé se udělaly povrchy. Ušetřilo se využitím zpevněného podloží železniční trati.

"Druhým úkolem na cyklostezce bude získat zrušená nádraží a udělat v nich zázemí informačního, občerstvovacího a ubytovacího charakteru," nastínil Lukl další plány. Obce nyní vytvoří společný fond, ze kterého budou cyklostezku udržovat. "Postupně chceme vybudovat odpočívadla, pořídit stojany na kola a odpadkové koše. Ale nejdřív musíme podle ohlasů zjistit, kde co bude potřeba," doplnil Horák.
Ne všichni jsou ale z cyklostezky nadšení. Proti ní dokonce před časem vznikla petice organizovaná Klubem přátel lokálek, kterou podle jeho předsedy Marka Tomka podepsalo 1108 lidí. "Byla proti, aby se za dvacet čtyři milionů osm set tisíc korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury stavěla cyklostezka, protože takový příspěvek by pokryl náklady na údržbu dráhy na šestatřicet let," tvrdil Tomek. "Ať si říká, kdo chce, co chce, lidé se zdravým rozumem musí uznat, že se podařilo za malé peníze vybudovat kvalitní cyklostezku, přičemž každou obec stála maximálně tři miliony korun," uzavřel starosta Kyjova.