Cyklisté místo vlaků? Klub je proti

07.03.2012 17:05
Jižní Morava – Využít zrušenou železniční trať pro stavbu cyklostezky, nebo se pokusit o její obnovení? Zatímco některé jihomoravské obce prosazují první možnost, Klub přátel lokálek bojuje za návrat vlaků.

Spor se týká tratě Mutěnice – Kyjov, kde v těchto dnech mizí poslední pražce. "Podali jsme na ministerstvo dopravy žádost o převod vlastnictví dráhy," uvedl předseda výkonného výboru klubu Marek Tomek.

Argumentuje tím, že trať ministerstvo dopravy úředně zrušilo koncem dubna 2009,ale klub využil tříleté lhůty a zažádal o obnovu řízení o jejím zrušení. Přesto se kvůli plánované cyklostezce letos začalo s odstraňováním kolejí. "Podali jsme u krajského soudu předběžné opatření, protože nelze demolovat něco, co je předmětem žádosti, dosud nepravomocně rozhodnuté," myslí si Tomek. Věří, že pokud mu soud vyhoví, práce se zastaví a klub podá restituční žalobu na navrácení trati do předchozího stavu.

Klub chce po obnově trati hlavně přitáhnout zájem lidí a zprovoznit půjčovnu drezín. Potom se pokusí obnovit železniční spojení mezi Kyjovem a Hodonínem. To se však nezdá starostovi Mutěnic a předsedovi svazku obcí Mutěnka Dušanu Horákovi. "Je lepší mít patnáct kilometrů cyklostezky, po které se projedou tisíce turistů, než aby tam jezdil jednou za týden vlak," myslí si Horák.

Klub přátel lokálek spolupracuje i na plánu obnovy části další rušené trati vedoucí z Čejče do Ždánic, konkrétně úseku z Terezína do Klobouků u Brna. Ten ještě není definitivně zrušený. V další části z Uhřic do Ždánic už jsou ale koleje dávno vytrhané. O tuto polovinu má zájem svazek obcí Ždánicko, chce tam postavit cyklostezku.